Archiwum dla daty: 15-02-2012

Tybet

W granicach Chin, na Wyżynie Tybetańskiej (najwyżej na świecie położony płaskowyż) rozciąga się historyczna kraina Tybet - Dach Świata. To tam bierze swój początek rzeka Jangcy, to tam można podziwiać Pamir, Karakorum i Himalaje, to tam przebiega Dolina Brahmaputry, to tę krainę zamieszkują mający wielowiekową tradycję buddyści. Tybet jest też przede wszystkim miejscem, gdzie nauczają Dalajlamowie – buddyści, którzy, według wierzeń, świadomie wybierają swoje wcielenie i przychodzą na ziemię, by udostępnić ludziom nauki pozwalające im wyzbyć się cierpienia. W XX wieku Tybet stał się areną rozgrywek politycznych pomiędzy Rosją a Chinami, na wiele lat utracił niezależność, przez wiele lat Chińczycy usiłowali też niszczyć przejawy buddyzmu. Zachód nie miał dokładnych wiadomości na temat tego, co naprawdę działo się w Tybecie, stąd też pewna idealizacja tej krainy, jako miejsca duchowej przemiany lub odrodzenie. Rzeczywiście, mimo prześladowań, do dzisiaj w Tybecie jest wielu mnichów, uczniów Dalajlamy. Ludzie pragnący spokoju, pragnący odnowy duchowej często wyprawiają się do tybetańskich klasztorów ukrytych w górach, by tam zrozumieć sens życia. Ludzi Zachodu fascynują nieznane tradycje, jak chociażby tybetański pochówek pogrzebowy, kiedy to na wzgórzu rozczłonkowuje się zwłoki i rozrzuca ptakom na pożarcie. Turystów zachwyca spokój tybetańskich klasztorów, chętnie uczestniczą w debatach mnichów i ich modlitwach, kosztują tybetańskiej herbaty z masłem z mleka jaka i zgłębiają legendy mówiące o powstaniu Dachu Świata.

Bhutan – Tygrysie Gniazdo

We wschodnich Himalajach, na granicy Chin i Indii leży niewielkie państwo – Bhutan. Oficjalna nazwa brzmi Królestwo Smoka, a mieszkańcy nazywają sami siebie Ludźmi Grzmotu. Ponad połowa kraju znajduje się na wysokości 3000 tysięcy metrów nad poziomem morza, a prawie ćwierć państwa to rezerwaty przyrody. Początki tego państwa sięgają XX wieku p.n.e., ale jest to jedno z nielicznych miejsc na ziemi, gdzie nie ma Mc'Donaldsów, gdzie nadal życie płynie spokojnie i gdzie buddyzm przetrwał w niezmienionej formie. Największą atrakcją Bhutanu jest niewątpliwie klasztor Takshang, zwany Tygrysim Gniazdem – klasztor niedaleko Paro, zawieszony na klifie na wysokości 900 metrów. Legenda głosi, że właśnie do tego miejsca, wieki temu na grzbiecie tygrysa przybył Guru Rinpocze, medytował tam przez trzy miesiące. Jego medytacje spowodowały, że dolina Paro została nawrócona na buddyzm. W miejscu tego nawrócenia zaczęto budować świątynię. Dostęp do klasztoru nie jest łatwy, bo prowadzi tam tylko jeden szlak, który trzeba pokonać pieszo lub na grzbiecie muła. Kiedy dotrze się już do Tygrysiego Gniazda, wszystkie trudy wspinaczki zrekompensują przepiękne krajobrazy i możliwość zobaczenia kompleksu ośmiu świątyń.

Kamczatka

Kamczatka to duży półwysep w północno – wschodniej rosyjskiej części Azji. Od zachodu obmywa go Morze Ochockie, od północy i wschodu Morze Beringa, a od południa Ocean Spokojny. Północna część Kamczatki łączy się z kontynentem azjatyckim wąskim 130 kilometrowym pasem lądu zwanym Parapolskim Dołem. Jest to przepiękny górzysty teren, ze 169 wulkanami, licznymi jeziorami kraterowymi, gejzerami i gorącymi źródłami tryskającymi w dolinach. Kamczatka jest też miejscem fascynujących aktywności tektonicznych, odnotowuje się tu rocznie około 700 trzęsień ziemi. Zachodni brzeg półwyspu zachwyca łagodną linią brzegową, zaś wschodni stromymi urwiskami i licznymi zatokami. Na występach skalny gnieżdżą się setki ptaków, a na kamienistych wysepkach można zobaczyć wygrzewające się w słońcu morsy i foki. Wokół wysp pływają delfiny, ale zdarza się, że i majestatyczne wieloryby. Zaś na lądzie spacerują niedźwiedzie i łosie. Ponieważ Kamczatka jest jednym z mniej zaludnionych miejsc Rosji, turyści znajdują tu spokój, ciszę i pierwotną naturę. Za największą atrakcję turystyczną Kamczatki uważa się Dolinę Gejzerów, nad którą można wyprawić się helikopterem turystycznym. Niezapominanym przeżyciem jest zobaczenie wulkanu Karymskiego, który co chwila wyrzuca pył wulkaniczny zasnuwający ciemną chmurą niebo. To jak gorący oddech ziemi.