Archiwum tagu: niezwykłe kraje

Tybet

W granicach Chin, na Wyżynie Tybetańskiej (najwyżej na świecie położony płaskowyż) rozciąga się historyczna kraina Tybet - Dach Świata. To tam bierze swój początek rzeka Jangcy, to tam można podziwiać Pamir, Karakorum i Himalaje, to tam przebiega Dolina Brahmaputry, to tę krainę zamieszkują mający wielowiekową tradycję buddyści. Tybet jest też przede wszystkim miejscem, gdzie nauczają Dalajlamowie – buddyści, którzy, według wierzeń, świadomie wybierają swoje wcielenie i przychodzą na ziemię, by udostępnić ludziom nauki pozwalające im wyzbyć się cierpienia. W XX wieku Tybet stał się areną rozgrywek politycznych pomiędzy Rosją a Chinami, na wiele lat utracił niezależność, przez wiele lat Chińczycy usiłowali też niszczyć przejawy buddyzmu. Zachód nie miał dokładnych wiadomości na temat tego, co naprawdę działo się w Tybecie, stąd też pewna idealizacja tej krainy, jako miejsca duchowej przemiany lub odrodzenie. Rzeczywiście, mimo prześladowań, do dzisiaj w Tybecie jest wielu mnichów, uczniów Dalajlamy. Ludzie pragnący spokoju, pragnący odnowy duchowej często wyprawiają się do tybetańskich klasztorów ukrytych w górach, by tam zrozumieć sens życia. Ludzi Zachodu fascynują nieznane tradycje, jak chociażby tybetański pochówek pogrzebowy, kiedy to na wzgórzu rozczłonkowuje się zwłoki i rozrzuca ptakom na pożarcie. Turystów zachwyca spokój tybetańskich klasztorów, chętnie uczestniczą w debatach mnichów i ich modlitwach, kosztują tybetańskiej herbaty z masłem z mleka jaka i zgłębiają legendy mówiące o powstaniu Dachu Świata.

Kamczatka

Kamczatka to duży półwysep w północno – wschodniej rosyjskiej części Azji. Od zachodu obmywa go Morze Ochockie, od północy i wschodu Morze Beringa, a od południa Ocean Spokojny. Północna część Kamczatki łączy się z kontynentem azjatyckim wąskim 130 kilometrowym pasem lądu zwanym Parapolskim Dołem. Jest to przepiękny górzysty teren, ze 169 wulkanami, licznymi jeziorami kraterowymi, gejzerami i gorącymi źródłami tryskającymi w dolinach. Kamczatka jest też miejscem fascynujących aktywności tektonicznych, odnotowuje się tu rocznie około 700 trzęsień ziemi. Zachodni brzeg półwyspu zachwyca łagodną linią brzegową, zaś wschodni stromymi urwiskami i licznymi zatokami. Na występach skalny gnieżdżą się setki ptaków, a na kamienistych wysepkach można zobaczyć wygrzewające się w słońcu morsy i foki. Wokół wysp pływają delfiny, ale zdarza się, że i majestatyczne wieloryby. Zaś na lądzie spacerują niedźwiedzie i łosie. Ponieważ Kamczatka jest jednym z mniej zaludnionych miejsc Rosji, turyści znajdują tu spokój, ciszę i pierwotną naturę. Za największą atrakcję turystyczną Kamczatki uważa się Dolinę Gejzerów, nad którą można wyprawić się helikopterem turystycznym. Niezapominanym przeżyciem jest zobaczenie wulkanu Karymskiego, który co chwila wyrzuca pył wulkaniczny zasnuwający ciemną chmurą niebo. To jak gorący oddech ziemi.

Sri Lanka

Dodano: 17-02-2012, Otagowane: niezwykłe kraje, turyści

Sri Lanka to państwo znajdujące się w Azji Południowej, usytuowane na wyspie Cejlon. Od Półwyspu Indyjskiego oddzielona jest Palk oraz zatoką Mannar. Największymi miastami są Kolombo, Deiwala oraz stolica o dziwacznej nazwie Sri Dźajawardanapura Kotte. W dosłownym tłumaczeniu nazwa państwa oznacza Olśniewający kraj. I rzeczywiście jest to kraj urzekający ciepłym klimatem zwrotnikowym, przepięknymi rafami koralowymi, bogatą fauną i florą. Turyści chętnie odwiedzają świątynię w Damabulli, wykutą w kamiennej skale przez króla Valagama Bahu. Można tam podziwiać około 150 posągów Buddy, z których najbardziej imponujący to pozłacany 30 metrowy kolos. Jednym z ciekawszych wydarzeń na Sri Lance jest festiwal Esala Perahar. Związany jest on ze Świątynią Zęba Buddy i ma upamiętnić wielkie wydarzenie, jakim było przywiezienie do kraju relikwii. Odbywają się wtedy liczne procesje, w których podziwić można połykaczy ognia, fakirów, tancerzy, a przede wszystkim pięknie przystrojone słonie. Na Sri Lance można też zobaczyć słynne cejlońskie pola herbaciane. Można też podziwiać dziką urodę wyspy wybierając się na safari na słoniu czy jeepem.

Malezja

Malezja wraz z Singapurem i Brunei zajmuje Półwysep Malajski oraz wyspę Borneo. Malezja to kraj bardzo nietypowy, gdyż składa się z dwóch odrębnych części, zaś między częścią położoną na Półwyspie Malajskim, a północno - zachodnią częścią Borneo, gdzie znajdują się dwa malezyjskie stany, odległość wynosi aż 600 km. Nieodzownym punktem każdego zwiedzającego powinny być plantacje herbaty, szczególnie godne polecenia są te w Cameron Hihghlands. Widok wzgórz porośniętych niskimi krzakami o wschodzie czy zachodzie słońca, to niezapomniany widok. Ciekawe są też plantacje palmy oleistej czy drzew kauczukowych. Malezja słynie też z niezwykłych rezerwatów przyrody, na przykład Taman Negra, na którego obszarze podziwiać można bujne lasy równikowe oraz część masywu górskiego Tahan. Poleca się też wybranie do malowniczej miejscowości Sibu, z chińską pagodą, z wioską zbudowaną na wodzie, miejscem cichym, spokojnym i nie nawiedzanym masowo przez tłumy. Tam też można zobaczyć grających w sepak raga – grę polegającą na kopaniu ratanowej piłki, ale zasadami przypominającej siatkówkę, toteż wymagającej niemal akrobatycznych umiejętności. W pobliżu góry Kinabalu urządzono też rezerwat orangutanów.