Ganges

Ganges to rzeka w południowej Azji przepływająca przez Bangladesz i Indie, uchodząca do Oceanu Indyjskiego. Według legendy hinduskiej uosabiano rzekę z boginią Gange. Legenda głosi, że król Bhagiratha przez tysiąclecia żył w ascezie, by bogowie zlitowali się i oczyścili z grzechów prochy jego przodków. Po tych tysiącleciach z palca u nogi Wisznu zrodziła się bogini Gange, której celem było zejście na ziemię użyźnienie jej i uświęcenie oraz służenie ludziom. Bóg Siwa chcąc złagodzić upadek Gange i by uchronić ziemię przed nagłym zalaniem, pozwolił jej upaść na swe splecione włosy. Tym samym podzielił ją na siedem rzek. Źródło rzeki znajduje się w Himalajach u stóp lodowca Gangotri, każdy religijny Hindus pragnie tam odbyć wędrówkę. Dla Hindusów Ganges jest rzeką świętą, zanurzenie się w niej jest ważniejsze nawet niż chrzest u chrześcijan. Codziennie o brzasku wierni czekają na brzegu i gdy słońce wzejdzie zanurzają się w niej, by dokonać rytualnych ablucji. Wieczorem ponownie gromadzą się nad jej brzegami, by przy dźwiękach bębnów oddać hołd bogini Gange. Nad brzegiem Gangesu palone są też zwłoki, a prochy zmarłych wrzuca się do wody. W nurty Gangesu wrzuca się też corocznie około 45 tysięcy zwłok wierząc, że święte wody obmyją z grzechu i umożliwią wyrwanie się z cyklu reinkarnacji i osiągnięcia nirwany.

Fudżi

Dodano: 28-02-2012, Otagowane: góry, cuda natury

Na wyspie Honsiu położona jest najwyższa góra Japonii i zarazem wulkan – Fudżi. Wulkan i jego masyw uważane są za jedną z atrakcji turystycznych, można na sam szczyt dojść czterema szlakami, w sezonie zimowym, to jedna z ulubionych tras narciarskich. U podnóża gór jest pięć malowniczych jezior oraz wodospady Shiraito. Fudżi jest też miejscem świętym czczonym przez buddystów, którzy uważają ją za wrota do innego świata. Wyznawcy shinto – pradawnej religii japońskiej – uważają, że w skałach i drzewach na zboczach góry mieszkają duchy i bogowie. Legenda głosi, góra jest dziełem jednego z bogów, który postanowił zstąpić na ziemię. Przemierzał ją zachwycony wszystkim, co ujrzał i zadowolony z pracy ludzi. Pod wieczór, zmęczony długą wędrówką, stanął u stóp góry prosząc ją o nocleg. Góra przepędziła boga widząc w nim tylko obdartego i brudnego żebraka. Rozgniewany bóg rzucił klątwę, by niegościnna góra okryła się białym całunem. Tak też się stało, zawieja śnieżna okryła górę białym całunem, a całe życie na niej zamarło. Góra zrozumiała swój błąd, ale było za późno. Tylko raz na tysiąc lat nie może znieść wyrzutów sumienia i wówczas z jej wnętrza rozlega się głośny pomruk, a ziemia wokół drży. Z ciekawostek warto dodać, że do drugiej połowy XIX wieku obowiązywał zakaz wspinania się na Fudżi kobiet.

Zatoka Ha Long

W północnym Wietnamie, około 150 km od Hanoi leży Zatoka Ha Long, jeden z najpiękniejszych cudów natury wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 1500 kilometrów kwadratowych pełnych uroczych wysp, grot i jaskiń. Corocznie tysiące Wietnamczyków i obcokrajowców przemierza Zatokę Ha Long małymi stateczkami stylizowanymi na dżonki. Można się tam kąpać na jednej z wielu plaż, można wspiąć się na szczyt jednej z wielu gór i stamtąd podziwiać zapierające dech w piersi widoki. Woda zatoki ma kolor turkusowy, a ta spływająca z gór i pagórków przez tysiąclecia wyżłobiła najbardziej fascynujące obrazy. Można podziwiać iluminacje świetlne w jaskiniach, zachwycić się wszechobecnym spokojem, bowiem mieszkańcy Ha Long, to zaledwie 300 osób mieszkających na tratwach i stateczkach turystycznych. Zatokę często spowija mgła, co dodaje jej tylko tajemniczości. Legenda głosi, że miejsce to jest dziełem smoka. Smok przed wiekami zamieszkiwał Zatokę Ha Long żyjąc w zgodzie z mieszkańcami. Rybacy byli dumni, że ich smok jest tak łagodny. Pewnego razu na kraj najechał wróg, który niszczył, grabił i palił wszystko, co piękne. Złe wieści dotarły także do smoka, ten wzbił się w powietrze i kiedy zobaczył ogrom zniszczeń, jego serce pękło. Woda zatoki wypełniła się smoczą krwią, niebo zasnuły dymy. Kiedy ujrzał jeszcze, jak jego przyjaciele rybacy giną na bezsensownej wojnie, wpadł w złość i zaczął ogonem uderzać w spokojną dotąd toń zatoki. Woda zawrzała i wyłoniły się ostre skały. Smok zapłakał, a jego łzy zamieniły się w mniejsze wyspy. Tak oto powstało Ha Long.


[1] 2 3 4     następna